راه اندازی سیستم مانیتورینگ سایت | از قطعی هاست خود باخبر شوید!

سرور نگهدارنده‌ یا به اصطلاح میزبان اطلاعات وب‌سایت ماست. این سرور باید همیشه روشن و متصل به اینترنت باشد. اگر لحظه‌ای یکی از دو مورد برقرار نباشد، وب‌سایت ما از دسترس خارج می‌شود. شما به عنوان یک وبمستر باید میزان Uptime یا به اصطلاح در دسترس بودن سایت خود را بدانید. به این منظور انجام تست آپتایم ضروری است. در این مقاله به معرفی ابزار مانیتورینگ سایت می پردازیم.

یکی از مهم‌ترین پارامترهای یک سایت فروشگاهی که به صورت دائم باید مانیتور بشه Up بودن سرور سایت هست.

آپتایم یا uptime هاست چیست؟

به صورت کلی uptime میزان درصد up بودن یه هاست هست که سایت روی آن در حال اجرا باشد و در دسترس تمامی بازدیدکنندگان در سراسر جهان باشد. اگه یه هاست از کار بیوفته اصطلاحا میگیم down شده یا بهتر بگم از کار افتاده!

DownTime اصلا خوب نیست و باید از این واژه دوری کنید تا به دردسر نیوفتید…وقتی سایتی از کار افتاده باشه و دان شده باشه دیگه کسی نمیتونه بهش دسترسی داشته باشه حتی هرکجای دنیا که باشه فرقی نداره و این موضوع باعث نا امیدی و ترک کاربران میشه.

علاوه بر این بازدیدکنندگانی که برای بار اول به سایت شما میان اگه نتونن به اون دسترسی پیدا کنند قطعا دیگه مراجعه نمیکنن و سایت را خراب فرض می کنند.

شرکت هایی که خدمات هاستینگ ارائه می دهند معمولا درصدی برای میزان آپتایم هاستشان به شما اعلام می کنند مثلا 99.9% در سال که این درصد میتونه بهترین حالت یک سرور برای میزبانی باشه و توصیه میکنم از هاستی که کمتر از این عدد آپتایم داره اصلا استفاده نکنید.

حتما بخوانید :  فعال سازی ionCube در هاست سی پنل

 

راه‌اندازی سیستم UpTimeRobot

برای استفاده از این ابزار، ابتدا وارد وب‌سایت Uptime Robot شوید و روی دکمه‌ی Start Monitoring in 30 secs یا دکمه  Register for FREE کلیک نمایید.

راه اندازی سیستم مانیتورینگ سایت

سپس فرم ثبت‌نام را تکمیل کنید. برای شما ایمیلی ارسال می‌شود که حاوی یک لینک فعالسازی است. روی لینک کلیک کرده تا مراحل عضویت خود را تکمیل کنید.

 

با کلیک روی لینک ایمیل شده به داشبورد منتقل می‌شوید.

 

در این صفحه شما می‌توانید با کیلک روی add new monitor یک وب‌سایت جهت مانیتور کردن اضافه کنید.

در این بخش نوع مانیتورینگ، نام وب‌سایت و آدرس سایت را وارد کنید.

انتخاب نوع مانیتور. روی Please Select کلیک کنید و گزینه (HTTP(S رو انتخاب کنید.

 

وارد کردن مشخصات مانیتور. در ادامه در کادر Friendly Name یک اسم برای مانیتور وارد کنید.

در کادر (URL (or IP هم آدرس یا IP سایت یا دامنه  رو به صورت کامل وارد کنید.

سپس روی create monitor کلیک کنید.

حالا اگر وب‌سایت شما هر زمانی از درسترس خارج شود این ابزار فورا برای شما یک ایمیل هشدار ارسال می‌کند.

 

 

آموزش ویدیویی راه اندازی سیستم مانیتورینگ سایت