آموزش تمدید یا فعال سازی SSL رایگان در سی پنل

یکی از مواردی که صاحبان وب سایت های اینترنتی می توانند از طریق آن امنیت وب سایت و مشتریان خود را تامین کنند، فعالسازی ssl است. ssl در واقع یک گواهینامه امنیتی است که با رمزنگاری داده های وارد شده در وب سایت امنیت افراد را تامین می کند. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چگونه SSL رایگان را فعال کنیم؟

نصب SSL برای همه سایت ها ضروری است به خصوص سایت های فروشگاهی که با اطلاعات بانکی کاربران سر و کار دارند. فعالسازی SSL رایگان از طریق سی پنل یکی از روش های نصب گواهینامه است که در این مقاله به آن می پردازیم.

SSL چیست؟

SSL یک پروتکل امنیتی است که داده های بین مرورگر و سرور را رمزگذاری می کند و یکی از فاکتورهای نشان دهنده سایت امن است. SSL نشان دهنده اعتبار دامنه است و باعث اعتماد بیشتر کاربران به سایت می شود. همه سایت ها نیاز به فعالسازی SSl رایگان دارند و در غیر این صورت در نوار آدرس مرورگر با برچسب not secure نشان داده می شوند.

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید فعالسازی ssl در وب سایتی صورت گرفته است یا نه باید به URL وب سایت نگاه کنید. اگر لینک وب سایت با https آغاز شده باشد، می توانید متوجه شوید که فرآیند فعال سازی ssl برای آن وب سایت صورت گرفته است.

 

نحوه فعالسازی ssl رایگان در هاست سی پنل

چنانچه از سرویس های سپاهان سرور استفاده میکنید چه هاست پرسرعت یا هاست وردپرس ، به صورت خودکار پس از تنظیم DNS های دامنه SSL توسط سرور برای شما فعال میگردد.

ولی اگر میخواهید به صورت دستی اقدام به فعال سازی SSL یا تمدید SSL کنید مراحل زیر را باید انجام دهید.

 

گام اول باید وارد پنل کاربری خود در سی پنل شوید. سپس در صفحه اسکرول کرده و از منو Security زیر منو SSL/TLS Status را انتخاب نمایید.

در صفحه حاضر جدولی را مشاهده خواهید کرد که تمامی دامنه ها و وضعیت اعتبار گواهینامه امنیتی آنها را به شما نشان می دهد. در کنار نام هر یک از دامنه ها باکسی وجود دارد که با کلیک روی هر یک از آنها می توانید وضعیت دامنه مورد نظرتان را در حالت انتخاب شده قرار دهید.

حتما بخوانید :  انتقال سایت از دایرکت ادمین به سی پنل

گام دوم: از گزینه سمت چپ دامنه را انتخاب کرده و تیک آن را بزنید. با 3 گزینه زیر روبرو هستید:

include Domain during AutoSSL: بعد از انتخاب دامنه با زدن این دکمه اعلام می کنید که فعالسازی SSl تنها برای این دامنه انجام شود.

Exclude Domain from AutoSSL: این گزینه می گوید که فعالسازی SSL برای دامنه یا دامنه های انتخاب شده انجام نشود.

Run AutoSSL:  نهایتا  باید از این دکمه برای تکمیل فرآیند فعالسازی ssl وب سایت خود استفاده نمایید.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در صورتی عملیات فعالسازی خودکار ssl با موفقیت به اتمام می رسد که در کنار دامنه علامت سبر رنگ قرار گرفته و در بخش Certifcate Status نیز عبارت «AutoSSL Domain Validated» نمایش داده شود.

 

نحوه تمدید ssl رایگان در هاست سی پنل

اگر برای دامنه مورد نظر گزینه include Domain during AutoSSL را فعال کرده باشید به صورت خودکار هر 3ماه یکبار توسط سرور سپاهان سرور SSL رایگان شما تمدید میگردد.

حالا اگر بنا به دلایلی تمایل دارید به صورت دستی تمدید کنید یا اگر مشکلی برای SSL شما پیش آمده یا سرور SSL رایگان شما را تمدید نکرده و منقضی شده به صورت زیر عمل کنید:

گام اول همانند قبل در صفحه اسکرول کرده و از منو Security زیر منو SSL/TLS Status را انتخاب نمایید.

 

گام دوم بر روی گزینه View Certificate کلیک کنید.

گام سوم بر روی گزینه Unistall کلیک کنید تا SSL رایگان منقضی شده ، حذف گردد.

 

گام چهارم سپس در همین صفحه اسکرول کرده تا به بخش Install an SSL Website برسید.

در این قسمت دامنه را انتخاب و روی گزینه Autofill by Domain کلیک کنید

پس از کلیک 3 کادر تکمیل شده و در نهایت روی گزینه Install Certificate کلیک کنید.