آموزش احراز هویت ایرنیک و شناسه کاربری

طبق اطلاعیه‌ای که توسط nic.ir، مرکز ثبت دامنه‌های فارسی اعلام شده، کاربرانی که احراز هویت ایرنیک را برای شناسه کاربری خود را انجام نداده باشند، از ابتدای سال ۱۴۰۲ امکان ثبت، تمدید، لغو، انتقال و سایر مواردی که در خصوص دامنه‌های خود در اختیار دارند را نخواهد داشت.

لذا برای این منظور ضروری است که همه کاربران شناسه خود را با انجام احراز هویت در ایرنیک تایید کرده و بر اساس مشخصات حقیقی یا حقوقی هویت خود را برای دامنه‌هایی که در اختیار دارند، احراز نمایند.

با این توضیحات به آموزش گام به گام احراز هویت شناسه کاربری در ایرنیک خواهیم پرداخت و به شما آموزش می دهیم این مراحل به سادگی و تنها ظرف مدت چند دقیقه – در صورتی که همه چیز در شرایط عادی باشد! – قابل انجام خواهد بود. با ما همراه باشید.

نحوه انجام مراحل احراز هویت شناسه کاربری نیک

در ابتدا لازم است که با استفاده از همان نام کاربری(آدرس ایمیل یا شناسه) و رمز عبور در سامانه‌ای که برای احراز هویت در نظر گرفته شده است وارد شوید. برای این منظور کافی است روی دکمه زیر کلیک کنید.

اگر کلمه عبور را فراموش کرده اید میتوانید از طریق سایت nic.ir  اقدام به بازنشانی کلمه عبور نمائید.

سامانه احراز هویت ایرنیک

اطلاعات ورود به شناسه خود را وارد نمائید تا وارد صفحه احراز هویت شوید.

برای شروع کافی است روی دکمه شروع فرآیند احراز هویت کلیک کرده و ۳ مرحله زیر را طی کنید.

گام اول: تایید آدرس ایمیل

روی گزینه “درخواست کد تاییدیه ایمیل” کلیک نمایید تا ایمیل تاییدیه ارسال شود. در صورتی که ایمیلی از سمت ایرنیک دریافت نکردید، پیش از ارسال مجدد درخواست برای دریافت کد تاییدیه ایمیل، به آدرس ایمیل خود مراجعه کرده و پوشه های مختلف را بررسی کنید.

در برخی موارد ممکن است ایمیل های ارسالی در پوشه junk یا spam قرار بگیرند. در صورت عدم مشاهده ایمیل در این دو پوشه، می توانید مجددا روی “درخواست کد تاییدیه ایمیل” کلیک نمایید.

در این صورت یک ایمیل حاوی لینک فعال سازی مانند تصویر زیر به شناسه ایمیل شما ارسال می شود که برای تایید ایمیل کافی است  روی دکمه کلیک تایید ایمیل کنید.

 

در این صورت دوباره وارد سیستم ایرنیک شوید و همانطور که در تصویر زیر می بینید اولین مرحله احراز هویت ایرنیک آیدی یعنی. تایید ایمیل به سبز تغییر کرده است. حالا باید دوباره دکمه را فشار دهید فرآیند احراز هویت را شروع کنید کلیک کنید و وارد مرحله بعدی شوید.

حتما بخوانید :  آموزش ساخت شناسه نیک (nic.ir)

 

گام دوم: وارد کردن مشخصات هویتی

پس از انجام مراحل بالا، وارد مرحله دوم می شویم که لازم است با پر کردن مشخصات هویتی از جمله نام، کد ملی، شماره شناسنامه، نام پدر و غیره مطابق با اطلاعات کامل و دقیق هویتی شما (اطلاعات شناسنامه ای یا کارت ملی) آن را انجام دهیم. در نظر داشته باشید در صورتی که اطلاعات را به صورت صحیح وارد نکنید نمی توانید از این مرحله عبور کنید. در نتیجه اطلاعات را با دقت و مطابق با اطلاعات کارت ملی خود وارد کنید.

در صورتیکه اطلاعات را به درستی وارد کرده باشید ، در انتهای این مرحله همانند تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد. در غیر این صورت لازم است مجددا اطلاعات را بررسی کنید و تمامی اطلاعات را مطابق اطلاعات صحیح رسمی و ثبت شده خود تکمیل کنید.

 

گام سوم: وارد کردن شماره موبایل و دریافت کد تایید

در نهایت آخرین مرحله برای احراز هویت شناسه ایرنیک وارد کردن شماره موبایل و دریافت کد ورود است. در این مرحله هم کافی است مانند تصویر زیر شماره موبایل خود را در کادر شماره موبایل وارد کرده و روی دکمه ثبت شماره موبایل و ارسال کد کلیک کنید.

در صورتی که در این مرحله با خطا مواجه شدید یا پیام حاوی کد مورد نظر را دریافت نکرده اید، توصیه می کنیم در ابتدا از مالکیت سیم کارت خود اطمینان حاصل کنید.

در صورتیکه تایید کد ارسالی به شماره همراه نیز با موفقیت انجام شود مانند تصویر زیر پیام موفقیت آمیز بودن احراز هویت شناسه را دریافت خواهید کرد.

علاوه بر این تصویر، ایمیلی با موضوع سامانه احراز هویت کاربران ایرنیک‎‎ نیز ارسال خواهد شد که اتمام مراحل احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک شما را اعلام خواهد کرد.

جمع‌بندی نهایی

همانطور که گفته شد، احراز هویت برای شناسه کاربری (و نه برای تک تک دامنه های ملی) در نظر گرفته شده است. بنابراین در صورتی که شما دارای تعدادی دامنه IR هستید، فقط کافی است مراحل احراز هویت را یکبار برای شناسه کاربری خود انجام دهید.